Skip to content

520 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block308
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
59%
Improvement Value:$127,200
41%
Total Assessment$307,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,585+3.5%
2024$10,226+2.7%
2023$9,955+0.7%
2022$9,888+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950