Skip to content

180 Maiden LaneBergenfield, NJ 07621

Built 2007

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Nov 11, 2021

Property Information

Block318
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,702
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,100
29%
Improvement Value:$441,100
71%
Total Assessment$621,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,910+3.4%
2024$21,183+2.6%
2023$20,636+0.7%
2022$20,500+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft2,702DeedBook 4498, Page 655Recorded12/20/2021

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 9612, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 9153, Page 214