Skip to content

184 Maiden LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1975

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jan 8, 2022

Property Information

Block318
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,256
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,700
58%
Improvement Value:$122,500
42%
Total Assessment$294,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,376+3.4%
2024$10,032+2.6%
2023$9,773+0.7%
2022$9,709+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,256DeedBook 4747, Page 1869Recorded7/21/2022

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8497, Page 463

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8308, Page 298

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 7694, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1975