Skip to content

51 Sylvamdur AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 3, 2001

Property Information

Block318
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,400
58%
Improvement Value:$127,900
42%
Total Assessment$303,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,697+3.4%
2024$10,343+2.6%
2023$10,076+0.7%
2022$10,009+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$169,500
DeedBook 8259, Page 608

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 7675, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1950