Skip to content

31 Sylvamdur AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2015

Property Information

Block318
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionB1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,964
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,900
27%
Improvement Value:$453,200
73%
Total Assessment$625,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,047+3.4%
2024$21,316+2.6%
2023$20,766+0.7%
2022$20,628+1.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,964DeedBook 2056, Page 1356Recorded9/23/2015

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft2,964DeedBook 2025, Page 2388Recorded8/17/2015

Property Sale

Sale
$870,000
DeedBook 9149, Page 484

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8848, Page 290

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8182, Page 212

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8036, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1950