Skip to content

39 Sylvamdur AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Dec 7, 1994

Property Information

Block318
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,463
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,400
53%
Improvement Value:$154,000
47%
Total Assessment$324,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,442+3.4%
2024$11,062+2.6%
2023$10,777+0.7%
2022$10,705+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 7753, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1950