Skip to content

62 Maiden LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1947

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block335
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionB1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
44%
Improvement Value:$225,000
56%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,108+3.4%
2024$13,640+2.6%
2023$13,288+0.7%
2022$13,200+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft2,304DeedBook 4440, Page 1708Recorded11/4/2021

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,304DeedBook 1499, Page 2203Recorded8/28/2013

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8134, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1947