Skip to content

54 Maiden LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1947

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block335
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,900
45%
Improvement Value:$217,500
55%
Total Assessment$395,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,946+3.4%
2024$13,483+2.6%
2023$13,135+0.7%
2022$13,048+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1947