Skip to content

3 Lee PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block335
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,536
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,900
31%
Improvement Value:$429,700
69%
Total Assessment$621,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,924+3.4%
2024$21,197+2.6%
2023$20,650+0.7%
2022$20,513+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$845,000

From:

To:

Sq Ft2,536DeedBook 2976, Page 1275Recorded6/25/2018

Property Sale

Sale
$718,000
DeedBook 985, Page 1822

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 127, Page 2083

Property Built

Built

Year Built: 1949