Skip to content

58 Maiden LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1947

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block335
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
57%
Improvement Value:$132,000
43%
Total Assessment$307,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,828+3.4%
2024$10,469+2.6%
2023$10,199+0.7%
2022$10,131+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1947