Skip to content

211 New Jersey AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block35
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
57%
Improvement Value:$125,800
43%
Total Assessment$295,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,433+3.4%
2024$10,087+2.6%
2023$9,826+0.7%
2022$9,761+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft1,372DeedBook 5628, Page 657Recorded10/23/2025

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,372DeedBook 2820, Page 1566Recorded12/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950