Skip to content

9 Fourth StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1922

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block44
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
65%
Improvement Value:$78,600
35%
Total Assessment$222,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,851+3.4%
2024$7,591+2.6%
2023$7,395+0.7%
2022$7,346+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1922