Skip to content

19 Harcourt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2021

Property Information

Block94
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,609
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
48%
Improvement Value:$164,400
52%
Total Assessment$318,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,230+3.4%
2024$10,857+2.6%
2023$10,577+0.7%
2022$10,507+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 7863, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1963