Skip to content

210 W Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1965

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block94
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,909
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
43%
Improvement Value:$212,900
57%
Total Assessment$372,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,152+3.4%
2024$12,716+2.6%
2023$12,388+0.7%
2022$12,306+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965