Skip to content

135 Vreeland AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1929

Owner
---
Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block99
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage880
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
64%
Improvement Value:$90,400
36%
Total Assessment$250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,832+3.4%
2024$8,539+2.6%
2023$8,318+0.7%
2022$8,263+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft880DeedBook 5643, Page 12Recorded11/12/2025

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft880DeedBook 5545, Page 1455Recorded7/9/2025

Property Built

Built

Year Built: 1929