Skip to content

128 Park AveEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block2104
Lot28
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL&F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,893
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,600
54%
Improvement Value:$103,000
46%
Total Assessment$225,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,933+3.1%
2024$6,723+3.1%
2023$6,520+2.7%
2022$6,351+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,893DeedBook 9474, Page 336Recorded1/4/2008

Property Built

Built

Year Built: 1906