Skip to content

151 Elmore AveEnglewood, NJ 07631

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2023

Property Information

Block2309
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-CB&VL
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,998
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,500
45%
Improvement Value:$157,100
55%
Total Assessment$285,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,776+3.1%
2024$8,511+3.1%
2023$8,254+2.7%
2022$8,040+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 7852, Page 915Recorded2/8/1996

Property Built

Built

Year Built: 1913