Skip to content

41 E Forest AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2023

Property Information

Block2802
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page095U

Building Details

Building ClassW2-D2
Description2S-F-APTS
Dwellings1
ZoningRM-B
Sq Footage---
Acreage4.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,290,000
66%
Improvement Value:$1,710,000
34%
Total Assessment$5,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$153,650+3.1%
2024$149,000+3.1%
2023$144,500+2.7%
2022$140,750+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000