Skip to content

157 Tryon AveEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2023

Property Information

Block503
Lot34
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,648
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
56%
Improvement Value:$126,200
44%
Total Assessment$289,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,887+3.1%
2024$8,618+3.1%
2023$8,358+2.7%
2022$8,141+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 4557, Page 423Recorded1/27/2022

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 7818, Page 997Recorded9/13/1995

Property Built

Built

Year Built: 1943