Skip to content

101 James StEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Date
Jul 3, 2001

Property Information

Block605
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,800
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,500
53%
Improvement Value:$111,300
47%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,277+3.1%
2024$7,057+3.1%
2023$6,844+2.7%
2022$6,666+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1906