Skip to content

492 Kendrick StreetParamus, NJ 07652

Built 1979

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block4004
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,740
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$454,400
45%
Improvement Value:$558,100
55%
Total Assessment$1,012,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,995+2.9%
2024$13,607+7.9%
2023$12,608+3.8%
2022$12,141-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1979