Skip to content

174 Morningside RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 29, 2000

Property Information

Block4106
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,002
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,600
57%
Improvement Value:$308,100
43%
Total Assessment$716,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,188+0.6%
2024$10,132+7.9%
2023$9,393+6.2%
2022$8,847+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,002DeedBook 8327, Page 364NU CodeFamily (1)Recorded12/1/2000

Property Built

Built

Year Built: 1954