Skip to content

138 Morningside RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block4106
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,800
47%
Improvement Value:$454,000
53%
Total Assessment$861,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,251-3.3%
2024$12,671+48.8%
2023$8,516+6.3%
2022$8,013+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$576,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 1494, Page 467Recorded8/22/2013

Property Sale

Sale
$276,500

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 8206, Page 294NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/10/1999

Property Built

Built

Year Built: 1954