Skip to content

460 Route 17Paramus, NJ 07652

Built 2000
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$9,750,000
Last Sale Date
Jun 5, 2025

Property Information

Block5303
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,620,000
66%
Improvement Value:$1,880,000
34%
Total Assessment$5,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$83,270-1.3%
2024$84,370-42.1%
2023$145,805+0.9%
2022$144,509+19.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$9,750,000
DeedBook 5547, Page 401Recorded7/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 2000