Skip to content

171 Arundel RdParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5912
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,990
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
54%
Improvement Value:$332,200
46%
Total Assessment$724,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,180+3.6%
2024$9,822+8.3%
2023$9,066+5.3%
2022$8,608+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952