Skip to content

E 83 Ridgewood AveParamus, NJ 07652

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2005

Property Information

Block6910
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,235
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,900
67%
Improvement Value:$170,800
33%
Total Assessment$521,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,375+3.3%
2024$7,142+8.6%
2023$6,578+6.6%
2022$6,168-1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940