Skip to content

672 Seagull DriveParamus, NJ 07652

Built 1995

Last Sale Price
$239,500
Last Sale Date
Jun 5, 1995

Property Information

Block7201
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,150
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$368,100
47%
Improvement Value:$413,800
53%
Total Assessment$781,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,123+2.9%
2024$10,806+7.2%
2023$10,078+5.3%
2022$9,568-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$239,500

From:

To:

DeedBook 7793, Page 955NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/8/1995

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$1,980,000
DeedBook 7660, Page 876