Skip to content

676 Seagull DriveParamus, NJ 07652

Built 1997

Last Sale Price
$298,612
Last Sale Date
Jan 28, 1998

Property Information

Block7201
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,562
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,900
45%
Improvement Value:$449,900
55%
Total Assessment$817,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,646+2.9%
2024$11,318+7.1%
2023$10,566+5.3%
2022$10,036+13.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$1,980,000
DeedBook 7660, Page 876