Skip to content

145 Blanche StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1973

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 10, 2014

Property Information

Block255
Lot11
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM015

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,887
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
19%
Improvement Value:$168,400
81%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,387+6.6%
2024$5,994+12.7%
2023$5,320+3.9%
2022$5,120+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,887DeedBook 13149, Page 1077

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,887DeedBook 13129, Page 5085Recorded6/23/2014

Property Sale

Sale
$221,850
DeedBook 13076, Page 5159

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6386, Page 185

Property Sale

SaleMulti
$1,213,006
DeedBook 5312, Page 297

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4579, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1973