Skip to content

111 Alabama TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2011

Property Information

Block713
Lot15
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM056

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,200
27%
Improvement Value:$111,800
73%
Total Assessment$153,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,689+6.6%
2024$4,400+12.7%
2023$3,906+3.9%
2022$3,759+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4507, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1957