Skip to content

402 Rhode Island RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2001

Property Information

Block693
Lot11
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM054

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
25%
Improvement Value:$117,600
75%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,553+7.0%
2024$4,257+13.5%
2023$3,751+4.2%
2022$3,600+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950