Skip to content

213 Warren AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block36
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage922
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
31%
Improvement Value:$111,700
69%
Total Assessment$161,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,123+0.2%
2024$6,113-3.2%
2023$6,312+14.9%
2022$5,493+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,222DeedBook 10896, Page 719

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 9669, Page 512

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4645, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1960