Skip to content

22 Chestnut AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1950

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Jul 13, 2012

Property Information

Block100
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,392
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
33%
Improvement Value:$123,500
67%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,259+0.9%
2024$6,202+2.1%
2023$6,074+0.6%
2022$6,037-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 9641, Page 1877

Property Sale

Sale
$133,700
DeedBook 5198, Page 762

Property Sale

Sale
$30,000

Property Built

Built

Year Built: 1950