Skip to content

4 Jefferson AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block1103
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class47
DescriptionDUPLEX
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,848
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,200
29%
Improvement Value:$141,000
71%
Total Assessment$198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,761+0.9%
2024$6,699+2.1%
2023$6,560+0.6%
2022$6,521-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 9133, Page 1288

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7476, Page 1740

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 3921, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1950