Skip to content

32 Haines AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block1108
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class45
DescriptionDUPLEX
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,554
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,000
31%
Improvement Value:$111,700
69%
Total Assessment$162,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,550+0.9%
2024$5,499+2.1%
2023$5,385+0.6%
2022$5,353-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,554DeedBook 11656, Page 1297Recorded3/15/2021

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5280, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1920