Skip to content

30 Taunton Avenue EastBerlin, NJ 08009

Built 1888

Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block1400
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,508
Acreage1.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
25%
Improvement Value:$200,800
75%
Total Assessment$267,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,871+0.9%
2024$8,788+2.2%
2023$8,601+0.6%
2022$8,547-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1888