Skip to content

14 Taunton Avenue EastBerlin, NJ 08009

Built 1865

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Jul 5, 2023

Property Information

Block1400
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,483
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
19%
Improvement Value:$196,200
81%
Total Assessment$243,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,296+136.0%
2024$3,515+2.1%
2023$3,442+0.6%
2022$3,422-24.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$399,900

To:

Sq Ft1,483DeedBook 12400, Page 568

Property Sale

Sale
$92,000
Sq Ft1,483DeedBook 11872, Page 910Recorded10/9/2021

Property Sale

Sale
$14,500

From:

To:

Sq Ft1,483DeedBook 11038, Page 51Recorded12/21/2018

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 4836, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1865