Skip to content

2 Taunton Avenue EastBerlin, NJ 08009

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 30, 1986

Property Information

Block1400
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,600
17%
Improvement Value:$222,400
83%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,176+0.9%
2024$9,092+2.1%
2023$8,904+0.6%
2022$8,850-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 4171, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1930