Skip to content

24 Taunton Avenue EastBerlin, NJ 08009

Built 1875

Last Sale Date
Jan 2, 2002

Property Information

Block1400
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,452
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
20%
Improvement Value:$186,800
80%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,975+0.9%
2024$7,902+2.1%
2023$7,739+0.6%
2022$7,692-0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1875