Skip to content

2 Coleman RoadBerlin, NJ 08009

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2009

Property Information

Block2100
Lot34
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,326
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,400
36%
Improvement Value:$109,700
64%
Total Assessment$172,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,870+0.9%
2024$5,817+2.1%
2023$5,697+0.6%
2022$5,662-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$88,900
DeedBook 4668, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1955