Skip to content

198 Tansboro RoadBerlin, NJ 08009

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2021

Property Information

Block2100
Lot37
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,326
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,300
32%
Improvement Value:$135,400
68%
Total Assessment$198,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,778+0.9%
2024$6,716+2.1%
2023$6,577+0.6%
2022$6,537+16.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,326DeedBook 11261, Page 1450Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$115,102

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 10921, Page 226Recorded7/12/2018

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 4048, Page 921

Property Built

Built

Year Built: 1955