Skip to content

11 Tansgate BlvdBerlin, NJ 08009

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2001

Property Information

Block2100
Lot43
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,124
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,300
23%
Improvement Value:$242,300
77%
Total Assessment$314,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,731+0.9%
2024$10,633+2.1%
2023$10,413+0.6%
2022$10,350-0.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$174,980
DeedBook 4475, Page 695