Skip to content

12 Evans CourtBerlin, NJ 08009

Built 1991

Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Sep 15, 2004

Property Information

Block2100
Lot57
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,910
Acreage0.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
18%
Improvement Value:$301,100
82%
Total Assessment$366,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,508+0.9%
2024$12,394+2.1%
2023$12,138+0.6%
2022$12,064-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$458,000

To:

Sq Ft2,910DeedBook 7591, Page 726

Property Sale

Sale
$199,232
DeedBook 4612, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1991