Skip to content

20 Coleman RoadBerlin, NJ 08009

Built 1955

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block2103
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,532
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
36%
Improvement Value:$114,000
64%
Total Assessment$177,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,065+0.9%
2024$6,010+2.1%
2023$5,885+0.6%
2022$5,850-0.8%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,532DeedBook 11929, Page 1890

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,532DeedBook 10046, Page 363Recorded7/25/2014

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 7309, Page 4

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 5245, Page 279

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5054, Page 38

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4814, Page 194

Property Sale

Sale
$97,200
DeedBook 4398, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1955