Skip to content

6 Rondon AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1957

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block2100
Lot27
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,594
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,400
35%
Improvement Value:$121,800
65%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,385+0.9%
2024$6,327+8.0%
2023$5,857+0.6%
2022$5,820-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,594DeedBook 11972, Page 1895

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 3888, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1957