Skip to content

35 Joans LaneBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 21, 2020

Property Information

Block2107
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,506
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
31%
Improvement Value:$140,600
69%
Total Assessment$203,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,935+0.9%
2024$6,872+2.1%
2023$6,729+13.7%
2022$5,919-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,506DeedBook 11460, Page 997

Property Sale

Sale
$131,300
Sq Ft1,506DeedBook 11413, Page 1833Recorded6/1/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960