Skip to content

26 Rondon AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1955

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block2100
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,651
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,700
33%
Improvement Value:$131,300
67%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,686+0.9%
2024$6,625+2.1%
2023$6,488+0.6%
2022$6,448-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,651DeedBook 11576, Page 1328

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft1,651DeedBook 10169, Page 1222Recorded3/19/2015

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4986, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1955