Skip to content

5 Greenleigh CourtBerlin, NJ 08009

Built 1970

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 5, 2022

Property Information

Block2203
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,509
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,400
27%
Improvement Value:$219,700
73%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,236+0.9%
2024$10,143+2.1%
2023$9,933+0.6%
2022$9,873-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,509DeedBook 12184, Page 1602

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft2,509DeedBook 11995, Page 1528Recorded2/25/2022

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4387, Page 192

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3992, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1970