Skip to content

6 Princeton CourtBerlin, NJ 08009

Built 1972

Last Sale Date
Jul 29, 1987

Property Information

Block2208
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,156
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,600
30%
Improvement Value:$177,400
70%
Total Assessment$254,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,414+0.9%
2024$8,335+2.2%
2023$8,157+0.6%
2022$8,107-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,400

Property Built

Built

Year Built: 1972