Skip to content

9 Delwood LaneBerlin, NJ 08009

Built 1974

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Jul 16, 2008

Property Information

Block2210
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,120
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,000
26%
Improvement Value:$231,600
74%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,663+0.9%
2024$10,566+5.9%
2023$9,976+0.6%
2022$9,916-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$307,500

To:

Sq Ft3,120DeedBook 8926, Page 918

Property Sale

Sale
$48,500

Property Built

Built

Year Built: 1974